سوالات متداول

قبل پرسیدن سوال جدید، این بخش را مطالعه نمایید.

آیا طلبکاران می توانند سرمایه بیمه عمر را مصادره کنند؟

خیر ، چون در واقع شما بیمه هستید و از مزایای بیمه استفاده میکنید . بیمه عمر از نظر قانونی وجهه سرمایه ای ندارد که بتوان برای طلب به عنوان اموال بدهکار برای تسخیر معرفی کرد، در واقع بیمه عمر از لحاظ عملکرد ، مشابه حساب سپرده بانکی است ولی از نظر قانونی فقط یک بیمه است.

روی چه حسابی بعد از ۳۰ سال این سود چشمگیر را به بیمه گذار می‌دهند؟ من چگونه می‌توانم به بیمه پاسارگاد اعتماد کنم؟

در امر بیمه و بیمه گری، کلیه شرکت‌های بیمه موظف هستند بیمه‌های اشخاص را با بیمه مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران به صورت اتکایی انجام دهند . به این صورت که شرکت‌های بیمه می‌بایست نیمی‌از حق بیمه دریافتی از بیمه‌های اشخاص را (نظیر بیمه‌های حوادث، درمان و بیمه‌های عمر و تامین آتیه) به حساب بیمه مرکزی واریز نمایند و اینگونه، بیمه شده به صورت اتکایی تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار می‌گیرد. این مورد جزو قوانین لاینفک بیمه مرکزی بوده و کلیه شرکت‌های بیمه موظف به پیروی از آن می‌باشند. همچنین بیمه مرکزی ایران نیز تضمین می‌نماید تا در صورتی که به هر دلیلی شرکت بیمه نتواند نسبت به انجام تعهدات خود متعهد باشد، وظیفه تامین تمام حقوق مادی و معنوی بیمه گذاران و بیمه شدگان را بر عهده بگیرد.

در واقع این بیمه نامه های ما نیز توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی، بیمه می باشد. و بابت این کار مبلغی از شرکت های بیمه می گیرد.

اگر حکومت تغییر کرد چه کسی جوابگوی سرمایه های بیمه های عمر خواهد بود؟

هفت رکن اساس ملی داریم که حتی در صورت تغییر حکومت بدون هیچ تغییری به کار خود ادامه می دهند که بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران یکی از آنهاست(ثبت احوال،ثبت اسناد و…..از این جمله اند) مثلا کسی که چندسال سابقه بیمه تامین اجتماعی در زمان حکومت شاهنشاهی داشته هم اکنون قابل پیگیری و استفاده است.

اگر اختلاس یا ورشکستگی درشرکت های بیمه رخ دهد چه کسی جوابگو خواهد بود؟

طبق ماده ۴۴ قانون تاسیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران،چنانچه برای هرشرکت بیمه ای اتفاقی مثل ورشکستگی رخ دهد بیمه مرکزی که مهمترین وظیفه اش حمایت از حقوق بیمه گذاران نزد شرکتهای بیمه است به طور کامل جوابگوی خسارت بیمه گذاران خواهد بود. چرا که بیمه مرکزی درصدی از حق بیمه های شما رو از ما دریافت می کند برای چنین روزهایی
که به بیمه های اتکایی معروف است.

بیمه مرکزی با چه منابع مالی توان پرداخت خسارت شرکتهای بیمه را دارد؟

طبق ماده ۶۰ و ماده ۷۱ قانون تاسیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران،شرکتهای بیمه جهت تاسیس بایستی اموال زیادی اعم از منقول و غیر منقول نزد بیمه مرکزی جهت ضمانت سپرده نمایند،همچنین درطول فعالیت خود بابت بیمه های عمر بایستی ۵۰ درصد دریافتیهای خود را مکررا به سپرده اولیه شان نزد بیمه مرکزی اضافه نمایند. لذا درطول زمان مرتب برمیزان این سپرده افزوده می شود و چنانچه اتفاقی برایشان رخ دهد بیمه مرکزی از محل همین سپرده ها جوابگوی بیمه گذاران خواهد بود.

به ما ایمیل بفرستید